.


Sekcje klubu


Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
[ ]

Online
Gości: 5
Użytkowników: 0
Na tej stronie: 1
Użytkowników: 2738, Najnowszy: CASTROL73

Mocni rywale seniorów w zimowych sparingach


Mocni rywale seniorów w zimowych sparingach


Trener seniorów Radosław Maciejewski podał plan sparingów seniorów podczas przygotowań do rundy rewanżowej. Zgodnie z tym planem, Przełom ma rozegrać osiem gier kontrolnych. Warto zauważyć, że kaniowska drużyna zmierzy się m.in. z przedstawicielami bielskiej okręgówki - Koszarawą Żywiec i Błyskawicą Drogomyśl, a także z reprezentantami skoczowskiej "A" klasy - Goleszowem i Piastem Cieszyn, którzy znajdują się w pierwszej trójce tabeli w swojej grupie rozgrywkowej. Zespół wznowi treningi w połowie stycznia.

Plan sparingów:

3 luty(sobota) Przełom Kaniów - Błyskawica Drogomyśl (liga okręgowa)
10 luty (sobota) Przełom Kaniów - Soła Kobiernice (bielska A klasa)
17 luty (sobota) Przełom Kaniów - Beskid Skoczów II (skoczowska A klasa)
24 luty (sobota) Przełom Kaniów - Koszarawa Żywiec (liga okręgowa)
3 marca (sobota) Przełom Kaniów - Goczałkowice II (tyska B klasa)
10 marca (sobota) Przełom Kaniów - Wilamowiczanka Wilamowice (bielska B klasa)
18 marca (niedziela) Przełom Kaniów - Goleszów (skoczowska A klasa)
24 marca (sobota) Przełom Kaniów - Piast Cieszyn (skoczowska "A" klasa)

O gospodarzu spotkania oraz godzinie rozpoczęcia meczu będziemy Państwa informować na bieżąco. Z kolei pierwsza kolejka rundy rewanżowej bielskiej "A" klasy odbędzie się w ostatni weekend marca.
Wyślij emaila do znajomego Szybkie drukowanie
Wieczny
niedziela 03 grudzień 2017 - 21:00:01
Komentarze: 0

Trener Radosław Maciejewski podsumowuje rundę jesienną


Trener Radosław Maciejewski podsumowuje rundę jesienną


Wzorowa frekwencja na treningach, świetna atmosfera w szatni, mobilizacja i poprawa wyników - tak w skrócie można podsumować rundę jesienną w wykonaniu seniorów. Główna w tym zasługa trenera seniorów Radosława Maciejewskiego, który w rozmowie z nami dzieli się swoimi spostrzeżeniami z pracy z drużyną, a także opowiada o planach na rundę rewanżową.

Celem, który założył zarząd wspólnie z trenerem na rundę jesienną było zajęcie minimum 7 miejsca w tabeli. Ten cel został osiągnięty. Jak trener oceni rundę jesienną sezonu 2017/2018 w wykonaniu naszego zespołu?
Radosław Maciejewski: Tak to prawda był taki cel i został zrealizowany. Rundę jesienną oceniam pozytywnie. Po tym, jak obejmowałem zespól,który nie był w najlepszej kondycji psychicznej, to rundę oceniam na plus, aczkolwiek jest mały niedosyt.

Jak wiele razy było podkreślane, prezes wraz z całym zarządem jest zadowolony z pracy trenera. I chodzi nie tylko o wyniki, ale również stworzoną atmosferę, a przede wszystkim niemal 100 proc. frekwencję na treningach, co dawno się nie zdarzało. W jaki sposób trener sprawił, że na treningu pojawia się po 18 zawodników?
Wiele razy takie słowa byly powtarzanie. To mała tajemnica trenerska, jak sprawiłem, że tylu chłopaków trenuje (śmiech). A tak poważnie, to chłopaki sami muszą chcieć się tym cieszyć i poświęcić temu czas i faktycznie tak było, a to, że trenuje ich dużo cieszy mnie ,a ja byłem tylko dodatkiem

Jaki mecz w tej rundzie był dla drużyny najtrudniejszy ? Najgorszy ? Najlepszy ?
Mecze rozgrywaliśmy różne - lepsze,średnie i te gorsze. Muszę powiedzieć, że pierwszy mecz z Buczkowicami był dla nas zwycięski 1-0, ale też trudny do samego końca . Najgorszy? Myślę że u siebie z Pisarzowicami. A ten najlepszy mecz rozegraliśmy w Czechowicach.

Jaką ocenę można wystawić poszczególnym formacjom ?
Jeśli chodzi o oceny formacji to najbardziej jestem zadowolony z przedniej formacji. Do pewnego momentu byłem również zadowolony z gry w obronie,ale jest dużo do poprawy i tak samo jest w formacji środkowej. Były momenty lepsze i gorsze,ale na pewno dużo do poprawy w grze obronnej i strefie środkowej. Pozycja bramkarza była bardzo przeplatana średnimi meczami, może oprócz jednego niezłego występu.

Jak trener ocenia potencjał naszego zespołu na tle innych rywali?
Są trzy zespoły, które odstają w stawce ligowej, a pozostałe drużyny są w naszym zasięgu. Nasz potencjał jest duży i będziemy nad tym pracować, żeby wydusić max z chłopakami

Jak trenerowi układa się współpraca z zarządem oraz osobami z bliskiego otoczenia?
W klubie współpraca układa mi się dobrze, zarówno z Prezesem klubu jak i kierownikiem. Nie mogę narzekać na brak wspólnych działań. Również jeśli chodzi o Panią gospodarz i Pana gospodarza też jestem zadowolony. Ogólnie podoba mi się zaangażowanie i współpraca.

Przejdźmy do przygotowań do rundy rewanżowej. Jakie są plany na najbliższe miesiące?
Okres przygotowawczy zimowy to zawsze ciężki okres dla zawodnika, ale to będzie sama przyjemność:-) Będziemy pracować nad różnymi elementami, takimi jak wytrzymałość,siła, motoryka i taktyka w późniejszym terminie. Następnie dojdą sparingi, których mamy trochę zaplanowanych i w nich będziemy szlifować formę jak i również różne ustawienia taktyczne na poszczególnych formacjach.

Jakie cele stawia trener zespołowi na rundę wiosenną?
Jakie cele stawiam? Mój cel przed sezonem był taki, żeby zająć na koniec sezonu miejsce 1-5 i to się nie zmienia. Mam plan dalszego ułożenia zespołu tak, aby jeszcze lepiej to funkcjonowało niż jesienią, a czas pokaże co udało się uzyskać i czy zrobiliśmy kolejny krok w przód ,a wierzę w to ,że nam się to uda.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia w dalszej pracy z drużyną!
Dziękuję bardzo.


-----
W najbliższych dniach przedstawimy Państwu szczegółowy plan sparingów seniorów w przygotowaniach do rundy wiosennej.
Wyślij emaila do znajomego Szybkie drukowanie
Wieczny
piątek 01 grudzień 2017 - 11:32:51
Komentarze: 0

Zagraliśmy dla Adasia


Zagraliśmy dla Adasia


W sobotę, 18 listopada osoby związane z drużyną żaków na czele z trenerem Mariuszem Cupriakiem wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Rodzicom, Młodzieży i Dzieciom "Z Sercem na Dłoni" zorganizowały charytatywny turniej piłkarski , z którego dochód miał wesprzeć zakup niezbędnej pompy insulinowej dla Adasia, zawodnika wspomnianej drużyny naszych żaków.

Najważniejszy zawodnik tego turnieju, Adam Żmij, wraz ze swoimi najbliższymi, dopingował swoich kolegów z wysokości trybun hali sportowej w Kaniowie. Wszystkich uczestników powitali kolejno: trener Mariusz Cupriak, Wójt Gminy Bestwina Artur Beniowski, a otwarcia turnieju dokonał prezes Grzegorz Wieczorek witając jednocześnie drużyny KS Bystra, UMKS 3 Czechowice-Dziedzice, LKS Bestwina i gospodarzy, LKS Kaniów. Prezes dla Adasia przekazał szalik klubowy, a trener przekazał mu piłkę z podpisami całej drużyny. Nie zabrakło również Prezes Stowarzyszenia Iwony Sojki.

Bardzo miłą niespodziankę sprawił zakład pracy Mariusza Cupriaka, Nemak Poland Sp. z o.o. z Bielska – Białej, przekazując kwotę 1000 zł. Zarząd LKS Bestwina, za pośrednictwem Wojciecha Lisewskiego, również przekazał pewną kwotę. Jak zwykle nie zawiedli rodzice zawodników oraz członkowie Stowarzyszenia „Z sercem na dłoni” przekazując ciasta z domowych wypieków oraz serwując kawę, herbatę i inne napoje, a wszystko po to, aby zdobyć jak najwięcej środków na zakup wspomnianej pompy insulinowej. A taka pompa kosztuje 18 tys. zł, natomiast miesięczny koszt jej utrzymania to 1 000 zł.

Zebrana kwota - uwaga - 4121, 33 zł! została przekazana rodzicom Adasia.

Adasiowi życzymy przede wszystkim zdrowia i realizowania swojej pasji, jaką jest piłka nożna! Dziękujemy również wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego niezwykle pięknego wydarzenia!


Zdjęcia wykonane przez Pana Jerzego Zużałka ---> [link]

Zdjęcia wykonane przez Pana Sławomira Lewczaka ---> [link]


Wyślij emaila do znajomego Szybkie drukowanie
Wieczny
niedziela 19 listopad 2017 - 18:53:53
Komentarze: 0

Podziękowanie
Podziękowanie


Zarząd klubu dziękuje firmie Hybro z Kaniowa za okazaną pomoc w minionym tygodniu. Również podziękowania kierujemy do Pana Józefa Łuczkowskiego.
Wyślij emaila do znajomego Szybkie drukowanie
Wieczny
piątek 17 listopad 2017 - 18:38:39
Komentarze: 0

Porażka z Kobiernicami


Porażka z Kobiernicami


LKS Przełom Kaniów - Soła Kobiernice 3:5 (1:2)


W ostatnim meczu rundy jesiennej kaniowska drużyna seniorów musiała uznać wyższość gości z Kobiernic, przegrywając na własnym boisku 3:5. Dwie bramki dla Przełomu zdobył lider strzelców bielskiej "A" klasy - Dominik Domka, a jedno trafienie dołożył Kamil Góra.


Wyślij emaila do znajomego Szybkie drukowanie
Wieczny
niedziela 12 listopad 2017 - 17:30:56
Komentarze: 0

Derby są nasze!


Derby są nasze!LKS Przełom Kaniów - LKS Bestwina 2:0 (0:0)Po bramkach Rafała Janeczki i Gabriela Stasicy drużyna młodzików młodszych pokonała w derbowym pojedynku LKS Bestwinę 2:0. Gratulujemy! Radość naszych zawodników (i nie tylko ) była bardzo duża, co również przedstawia powyższy filmik.
Wyślij emaila do znajomego Szybkie drukowanie
Wieczny
niedziela 05 listopad 2017 - 20:40:16
Komentarze: 0

Kamil bohaterem


Kamil bohaterem


KS Bystra - LKS Przełom Kaniów 1:2 (0:0)


Drużyna Przełomu rzutem na taśmę wywiozła z Bystrej komplet punktów, a wszystko za sprawą dwóch bramek Kamila Pawłuszkiewicza, który jeszcze w ubiegłym sezonie występował w kaniowskiej drużynie juniorów. Nie był to nasz najlepszy mecz, jednak bardzo cieszymy się ze zdobycia 3 punktów i umocnienia się w pierwszej części ligowej tabeli. Pomimo objęcia prowadzenia przez gospodarzy nasza drużyna nie poddała się i walczyła dosłownie do ostatnich sekund sobotniego spotkania. Brawo!

Wyślij emaila do znajomego Szybkie drukowanie
Wieczny
niedziela 05 listopad 2017 - 20:15:42
Komentarze: 0

Kondolencje


Kondolencje


Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Honorowego Członka naszego Klubu, śp. Mieczysława Kagańca. Słowem i czynem pozostawił po sobie wiele dobrego. Będziemy go mieć w naszej pamięci.

Łącząc się z całą rodziną w bólu i żalu, składamy najserdeczniejsze wyrazy głębokiego współczucia w tej bolesnej chwili.

Zarząd Klubu
Wyślij emaila do znajomego Szybkie drukowanie
Wieczny
czwartek 02 listopad 2017 - 19:03:48
Komentarze: 0

Kolejny turniej skrzatów w Kaniowie


Kolejny turniej skrzatów w Kaniowie


Za nami kolejny udany turniej skrzatów, który został rozegrany w sobotnie przedpołudnie w hali sportowej w Kaniowie.A w turnieju wzięły udział drużyny: LKS Przełom Kaniów, Słowian Łodygowice, Football Academy Bielsko-Biała i Bambini Sport z Czechowic-Dziedzic. Młodzi zawodnicy dostarczyli bardzo wielu emocji licznie zgromadzonym kibicom.

Drużyny składały się z maksymalnie 15 zawodników urodzonych w latach 2010 – 2012 i młodszych, gra toczyła się równolegle na dwóch połówkach hali i na każdej z nich występowały drużyny złożone z 3 zawodników w polu i bramkarza, liczył się łączny wynik obu składów drużyny. Czas gry wynosił 25 minut.
Bambini Sport wygrało z 8:0 z LKS Kaniów, 8:4 ze Słowianem Łodygowice i 7:3 z Football Academy.
Słowian Łodygowice pokonał LKS Kaniów 4:3 oraz 6:2 Football Academy, przegrał 4:8 z Bambini Sport.
Football Academy wygrał z LKS Kaniów 8:0, przegrał 2:6 ze Słowianem Łodygowice i 3:7 z Bambini Sport.
Tym razem gorzej powiodło się skrzatom LKS Kaniów, ponieważ zanotowali same porażki: 3:4 ze Słowianem Łodygowice, 0:8 z Bambini Sport i 0:8 z Football Academy.

Prezes klubu Grzegorz Wieczorek podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji turnieju: szczególnie trenerowi Mariuszowi Cupriakowi wraz z całym kierownictwem naszych drużyn młodzieżowych, a także rodzicom dzieci za przygotowanie smacznych wypieków, Klubowi Honorowych Dawców Krwi, za sprawą którego dzieci mogły delektować się w czasie przerw wyrobami firmy Danone z Bierunia, a przede wszystkim aktorom sobotniego widowiska - przyszłym piłkarzom

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe, złote medale.


Zdjęcia z turnieju skrzatów wykonane przez Pana Jerzego Zużałka
---> [link]
Wyślij emaila do znajomego Szybkie drukowanie
Wieczny
środa 01 listopad 2017 - 10:29:29
Komentarze: 0

Remis i kolejna bramka lidera strzelców


Remis i kolejna bramka lidera strzelców


LKS Przełom Kaniów - Sokół Hecznarowice 1:1 (1:1)


Ciekawie zapowiadające się spotkanie pomiędzy drużynami Kaniowa i Hecznarowic zakończyło się remisem 1:1.Pomimo, iż mecz rozgrywany był w bardzo trudnych warunkach, to dostarczył wielu emocji. Nasi zawodnicy dali z siebie wszystko, a ten punkt trzeba szanować.
W tym meczu spotkały się nie tylko drużyny zajmujące miejsce w pierwszej części ligowej tabeli, ale też najlepsi strzelcy ligi - Dominik Domka i Adrian Pająk, którzy przed niedzielnym pojedynkiem zdobyli po 12 bramek i przewodzili w klasyfikacji najlepszych snajperów bielskiej "A" klasy. A ponieważ to Dominik zdobył w tym meczu gola dla naszego zespołu, a dla Sokoła strzelał inny zawodnik, to ten pierwszy jest samodzielnym liderem strzelców. Brawo!

Skład Przełomu:

Jonkisz Wojciech
(46' Iwaniec Patryk )
Stryczek Marcin
(74' Kubies Wojciech )
Czulak Wojciech
Ryszka Kornel
Głombek Sławomir
Góra Kamil
(80' Ciućka Patryk )
Grygierzec Mateusz
(41' Dunat Szymon )
Faruga Marek
Maron Grzegorz
(46' Szyma Michał )
Domka Dominik
Nazim Patryk
(46' Kóska Michał )

Widzów: 80

Wyślij emaila do znajomego Szybkie drukowanie
Wieczny
poniedziałek 30 październik 2017 - 10:15:34
Komentarze: 0

Idź do strony   <<        >>  
Data/Czas
 

Witryna
Prowadzący
Informacje
Licznik

Wejścia unikalne--->
Wszystkie wejścia--->
Teraz online --->
tekst alternatywny

tekst alternatywny

tekst alternatywny


Nasze zespoły

Seniorzy
(kliknij w obrazek, aby powiększyć)


Żaki i młodzicy - roczniki 2004-2008
(kliknij w obrazek, aby powiększyć)


Żaki - roczniki 2009-2011
(kliknij w obrazek, aby powiększyć)


Ankieta


Czy jesteś zadowolony z wyboru nowego zarządu klubu?Tak

Nie

W połowieAutor Wieczny
Głosy: 81
Poprzednie ankiety


Czat
Musisz być zalogowany, aby wystawiać komentarze na tej stronie. Proszę się zalgować lub jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się


Wieczny
19 wrz : 18:54
Z dużym zadowoleniem mogę poinformować, iż od niedawna strona zyskała kolejnych dwóch administratorów. Są nimi Ervin oraz Castrol73. Z tej racji dołożymy wszelkich starań, aby strona była aktualizowana na bieżąco!

Kermit
15 lut : 17:19
Prosze jeszcze raz o wstawienie grafiku sparingów

Wieczny
05 lut : 19:09
Nie ma problemu, teraz jestem trochę zajęty zebraniem w sobotę i strona znowu stoi w miejscu, ale po zebraniu na pewno nowy zarząd opublikuje wszystko jak trzeba

Kermit
04 lut : 09:11
Mam prośbe do pana prezesa zeby nabył od trenera jedynki plan sparingów wraz z godzinami i wrzucił go na strone z góry dziekuje

zxczxczxc
12 sie : 08:12
ja z uwagi na brak czasu też nie dam rady

Wieczny
11 sie : 16:27
Czy jest ktoś chętny?

Wieczny
09 sie : 10:49
Zapraszam osobę bądź osoby do współprowadzenia strony klubu. Z racji obowiązków wynikających z funkcji prezesa oraz codziennej pracy nie jestem w stanie na bieżąco o wszystkim informować... Liczę, że znajdą się osoby, które chcą pomóc w tej kwestii.

zxczxczxc
29 lip : 19:56
Są jakieś zdjęcia z meczu zarządu ze strażakami i turnieju dzikich drużyn ?

Wieczny
06 wrz : 08:16
Wiem, moje niedopatrzenie, miało być do czwartku. Ale i tak była przewaga głosów i oprórcz głosów w ankiecie większość zdecydowała. Fan92, mam nadzieję, że swoją aktywność na czacie zamienisz na aktywność w klubie, np w sobotę podczas meczu. Zachęcam do wywieszenia flagi i głośnego dopingu. Co do wyboru utworu - kończymy dyskusję. Tak, jak chciałeś, wybór został dokonany.

FaN92
06 wrz : 04:54
"głosujemy w ankiecie na stronie klubu do piątku włącznie" dzisiaj jest piątek, ale głosowanie zakończone zostało wczoraj o 22.57 w czwartek ??????

Wieczny
05 wrz : 20:57
Kończymy głosowanie, wygrała piosenka Scotty - The Black Pearl, która zdobyła 22,73% głosów.

[link]

Wieczny
05 wrz : 16:16
Dokładnie.

serek91
05 wrz : 11:30
Trochę późno zauważyłem, ale można jeszcze to zaproponować.
Zresztą najważniejsza jest dobra gra, jak do tej pory, a nie piosenka

[link]

Wieczny
04 wrz : 21:11
Po co te nerwy, napisałem tylko, że jest słabe zainteresowanie. Teraz spośród typów na Facebooku (tych poważnych), głosujemy w ankiecie na stronie klubu do piątku włącznie.

FaN92
04 wrz : 15:58
Może ankieta jest za mało "rozreklamowana" poza tym z tego co widziałem było kilkanaście propozycji na facebooku ale szanowny administrator "wytypował" samodzielnie dwa utwory bo mamy słabe nagłośnienie i piosenki mają być bez słów. Szkoda że nie poinformował o tym fakcie zanim ludzie zaczęli wrzucać piosenki. Szkoda też że ankieta nie pojawiła się również na stronie skoro mamy taką zakłdkę, na pewno więcej ludzi by się o całej akcji dowiedziało. Rozumiem, że pisząc "Jakoś nie ma dużego zainteresowania proponowaną zmianą" szanowny administrator chce mi uzmysłowić że nikt nie chce zmiany i janosik jest zajebisty?? Ok, niech tak będzie.

Wieczny
04 wrz : 15:15
Jakoś nie ma dużego zainteresowania proponowaną zmianą... Jest kilka typów, ale głosów brak.

FaN92
02 wrz : 08:30
no tak

Wieczny
02 wrz : 08:03
Podczas wychodzenia jest TIGER, chodzi Ci o piosenke przed wyjściem zapewne

FaN92
01 wrz : 14:24
[link]

[link]
moje propozycje na piosenkę podczas wychodzenia drużyny na murawę, druga jest długa dlatego ja proponowałbym wyciąć fragment od 1:19 do 3:05.

Wieczny
27 sie : 16:45
Na Facebooku już można zgłaszać propozycje.

Wieczny
27 sie : 16:41
Zawsze można dojść do porozumienia. Ok, zainteresowanie powinno być duże, skoro mówileś, że wszyscy chcą zmienić. Jeśli zainteresowania nie będzie to zostanie tak jak jest.

FaN92
27 sie : 11:27
Widzę że jednak da się dojść do jakiegoś porozumienia. Mogę zaproponować inne rozwiązanie tej sytuacji. Skoro nasz klub ma swój profil na facebooku można zrobić takie głosowanie na facebooku i na stronie. Niech każdy kto chce, prześlę swoją propozycje bezpośrednio na facebookowy profil Przełomu lub do admina strony w wiadomości prywatnej a potem administrator stworzy ankietę na obu portalach. Przykładowo liczyć się będzie 5 pierwszych utworów. Chyba że zainteresowanie będzie duże to na przykład 10. Możną o tym napisać na stronie w oficjalnym ogłoszeniu i na facebooku. Myślę że takie coś może wypalić. Jeżeli nie będzie żadnych propozycji niech klub coś wybierze i ogłosi ankietę.

Wieczny
27 sie : 11:10
Jeszcze co do piosenki - wybierz ze 4 utwory i myślę, że możemy zrobić np. sondę na ten temat i wtedy będzie to oficjalna piosenka przed meczem, nie widzę problemu. Tylko zamiast krytykować, trzeba się tym zająć.

Wieczny
27 sie : 11:03
Ja Cię odstawiam z kwitkiem? Jeszcze raz zapraszam do działalności w klubie. Który klub w A klasie ma swoją piosenkę albo nagrody w przerwie meczu? Każda uwaga jest cenna, ale idąc Twoim tokiem myślenia, wszystkie kluby w A klasie muszą zlikwidować strony internetowe, bo nasza była pierwsza. Ale tak jak mówię, przyjdź i zacznij wdrażac swoje pomysły. Może dzięki Tobie cała trybuna będzie pełna. Pozdrawiam.

FaN92
27 sie : 08:23
No i tak właśnie kończy się jakakolwiek dyskusja. Dziwne jest tylko to że osoby, kibiców którzy mają jakieś obiekcje albo propozycje odstawia się z kwitkiem i dalej robi się po Swojemu. Moim zdaniem po prostu każdy albo większość klubów ma swoje piosenki, hymny, melodie - indywidualne i między innymi po tym się ich rozpoznaje. TSP to górale więc mają melodie z janosika. My chyba góralami nie jesteśmy to po co kopiować ? Nie widzę konieczności przychodzenia na zebranie bo skoro klub/zarząd sam zdecydował się wybrać Janosika tak jak TSP to na pewno wymyśli coś alternatywnego z czego kibice będą zadowoleni.Administratorzy przelom-kaniow.info nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za treści i poglądy wyrażane i zamieszczane na stronach serwisu przez jego użytkowników oraz zastrzega sobie prawo do usuwania całości lub fragmentów tych treści bez podania przyczyny.

Layout by Wymiatacz®. Based on e107 website system.
Czas generowania: 0.5398 sek., 0.3524 z tego dla zapytań.